Ve dnech 30.6. do 2.7. probíhá kolokvium Doktorandský trojúhelník. Program kolokvia najdete pod tímto odkazem.
RURALIA is an international association for the archaeology of medieval and post-medieval settlement and rural life.
It provides a conference of current research questions in rural archaeology from most participating European countries to strengthen the exchange of knowledge in, and the development of, archaeologically comparable studies, and to make archaeological results available to other disciplines.
Více informacíVe dnech 30.6. do 2.7. probíhá kolokvium Doktorandský trojúhelník. Program kolokvia najdete pod tímto odkazem.
Ústav pro archeologii se ve středu 22. června 2022 zúčastnil VědaFestu, největší venkovní populárně naučné akce v ČR. Návštěvníky jsme v našem stánku seznámili se způsobem obživy v pravěku a raném středověku, včetně praktické ukázky kamenných nástrojů a keramiky pro přípravu jídla a také mletí obilí na kamenném drtidle (zrnotěrce). Návštěvníci si také mohli prověřit […]
Právě vyšlo nové číslo Numismatických listů věnovaných památce pana profesora Jiřího Slámy. Na vydání tohoto svazku se podílel i náš Ústav pro archeologii.
Na webu Knihovny FF UK najdete novinky nejen v naší knihovně za měsíc duben.
Všechny informace ohledně státních závěrečných zkoušek včetně termínů najdete v sekci „studium – závěrečné práce a zkoušky„.
Ústav pro archeologii včetně knihovny bude po dobu letních prázdnin uzavřený. Pokud budete cokoli potřebovat vyřídit (studium, výpůjčky knih, konzultace), domluvte se na případné návštěvě ústavu e-mailem. Děkujeme za pochopení a přejeme krásné letní dny.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, RP Liberecko – Správa CHKO Český ráj, Geopark Český ráj o. p. s. ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Libereckého kraje nabízí zájemcům z řad studentů účast na 19. letním archeologicko-epigrafickém výzkumu v rámci projektu „Dokumentace skalních rytin, […]
V pondělí 23.5.2022 proběhlo v brněnském Pavilonu Anthropos slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Zlatý mamut, která oceňuje nejlepší popularizační výsledky příslušného kalendářního roku. Cena Zlatý mamut je vyhlašována ve třech kategoriích, z nichž každou garantuje jeden z partnerů (Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie FF MU). […]
Muzeum Jindřichohradecka hledá archeologa/archeoložku.
Nadace PRO ARCHAEOLOGIA MEDIAEVALI – nadace Miroslava Richtera a Renaty Fabešové vyhlásila pro rok 2022 soutěž na poskytnutí nadačního příspěvku na podporu odborného publikačního záměru z oblasti archeologie středověku. Tematicky ani věkově není účast v soutěži nijak dále omezena. Deadline pro podání přihlášek je 31. 10. 2022. Bližší podmínky soutěže a přihlášku naleznete pod odkazem https://www.arup.cas.cz/nadace-2022/
Muzeum T. G. M. Rakovník zve na výstavu Záhada zlatých šperků s podtitulem Unikátní nálezy královských klenotů z období stěhování národů ze středních Čech. Jak vypadá zlatý poklad z temného úsvitu dějin? Čím se zdobili tehdejší vládci, čím demonstrovali svou moc a bohatství? A jaká byla úroveň tehdejších řemeslných dílen? Odpověď přinese zcela mimořádná výstava […]
Regionální muzeum a galerie v Jičíně vás zve na výstavu Bohové a hrdinové z konce doby bronzové na Jičínsku. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 16. června od 17 hod v Zámecké galerii.
POWER IN NUMBERS. THE ROLE OF THE RURAL POPULATION IN CHRISTIANISATION AND STATE FORMATION II. Conference Programme Prague, 11-13. May 2022 Venue: Department of Archaeology, Charles University, Prague Organiser: Department of Archaeology, Charles University, Prague Mária Vargha Ph.D., doc. PhDr. Tomáš Klír Ph.D.
Přijměte pozvání na workshop pořádaný AÚ AV ČR Praha v rámci projektu RAMSES, s podtitulem „Vše co chcete vědět o radiouhlíkovém datování, ale bojíte se zeptat”. Workshop se bude konat ve středu 1. června od 14 hodin v prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými Lesy. Bude vám představeno nové zařízení radiouhlíkové laboratoře CRL, urychlovačový hmotnostní […]
Studenti doktorského studia Ústavu pro dějiny umění FF UK zvou všechny kolegy magisterských a doktorských studijních programů na konferenci s názvem „Jiné světy“. Interdisciplinární konference se uskuteční 10. června 2022 v prostorách Ústavu pro dějiny umění Akademie věd ČR. Deadline pro přihlášení příspěvků je 15. duben 2022. Call for papers
Katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého vás zve na 5. ročník Letní školy numismatiky, který se uskuteční ve dnech 2. – 4. září 2022. Více informací naleznete v příloze.
Pozvánka na sérii přednášek, které pořádá Archeologický ústav AV ČR, Praha v rámci projektu DONOTE.
Sekce archeologie Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci společně s Archeologickým ústavem Moravského zemského muzea vás srdečně zvou na konferenci „Dějiny archeologie v českých zemích a na Slovensku“, která se uskuteční při příležitosti připomenutí 70 let od úmrtí významného moravského prehistorika Innocence Ladislava Červinky a výročí 115 let od konání prvního sjezdu Moravského […]
Vážené kolegyně, vážení kolegové, srdečně Vás zveme na 21. ročník konference Počítačová podpora v archeologii, která se tento rok bude konat v termínu 1. až 3. června (příjezd bude možný již 31. května). Místem konání bude Kostelec nad Černými lesy a naše setkání bude hostit Černokostelecký zájezdní pivovár (https://www.pivovarkostelec.cz/). Vzhledem k omezené kapacitě ubytování v […]
Děkanka Eva Lehečková v rozhovoru popisuje své první kroky po nástupu do funkce, hodnotí současnou kondici fakulty a nastiňuje dlouhodobé plány a strategie svého kolegia.
Krátká hra je dostupná zdarma, a tak jsou události spojené s uzavřením českých vysokých škol 17. listopadu 1939 dostupné široké veřejnosti. Za projektem stojí Vít Šisler, který působí v Charles Games a na Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK, společně s Pavlem Vovesem, ředitelem společnosti Živá paměť, která ke hře poskytla autentické výpovědi pamětníků.
Letní škola se koná 21. června až 3. července. Program završuje vzdělávací projekt Česko-norská memorabilia, který otevřel nové kapitoly z česko-norských válečných vztahů tím, že je zaměřen na osudy Čechů nuceně nasazených v Norsku za 2. světové války, na exil v Norsku po roce 1948 a na práci českého lappologa a historika Skandinávie Václava Marka.
Málokterý z českých společenskovědních expertů ovlivnil svůj obor jako někdejší přednášející na FF UK, Leopold Pospíšil, jenž v roce 2016 obdržel Cenu Neuron za přínos světové vědě. Po roce 1948 musel emigrovat, ale v zahraničí vystudoval filozofii, sociologii a stal se antropologem. Vyrážel k Inuitům a od roku 1954 jezdil ke „svým“ Kapaukům v Nové Guineji.
Jaká je situace bohemistiky v globálním světě? Jaké jsou příležitosti tohoto oboru v době, kdy klesá zájem o tradiční studium národních jazyků a literatur? A jak a v jakých širších souvislostech jsou dnes české autorky a autoři přijímáni doma a ve světě? Nejen o tom diskutují bohemisté ze všech koutů světa od 27. června do 1. července.
Celodenní jazykový festival, který se bude konat 30. září v Kampusu Hybernská, se zaměřuje na školy a širokou veřejnost. Letošním zastřešujícím tématem jsou utlačované jazyky (v minulých ročnících se EDJ zaměřil na ohrožené jazyky, překlad či na dopady pandemie na jazyky a jejich mluvčí). Pořádá se ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.
Připomíná si komunistický zločin, který měl československou veřejnost připravit o zbytky vůle brát na sebe odpovědnost za okolní svět, smazat stopu po demokratickém odkazu československého ženského hnutí i vyděsit každého, kdo by byl natolik „ješitný“, že by se odmítl podvolit politickému teroru a každodennost nepřijal jako svou jedinou životní náplň.
Ocenění Akademie věd ČR převzalo pětadvacet výrazných mladých vědců. Mezi laureáty je také dr. Kateřina Chládková, která zkoumá osvojování řeči a působí v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK a Psychologickém ústavu AV ČR.
Od začátku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině přijala naše fakulta více než 40 studentů a studentek z Ukrajiny. Naprostou většinu z nich tvoří takzvaní freemoveři – tedy ti, kteří jsou stále studenty ukrajinských univerzit, ale nemohou v současné chvíli pokračovat ve studiu ve své rodné zemi.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, RP Liberecko – Správa CHKO Český ráj, Geopark Český ráj o. p. s. ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Libereckého kraje nabízí zájemcům z řad studentů účast na 19. letním archeologicko-epigrafickém výzkumu v rámci projektu „Dokumentace skalních rytin, […]
Muzeum Jindřichohradecka hledá archeologa/archeoložku.
Instytut Archeologii, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego vypisuje výběrové řízení na postdoktoranda do výzkumného projektu v Peru. Podrobnosti o výběrovém řízení najdete pod tímto odkazem.
Správa Státního zámku Vimperk si Vás dovoluje oslovit s nabídkou volné pozice průvodce/pokladní. Jde o pracovní úvazek na dobu určitou, od dubna do října, je tedy ideální pro studenty či čerstvé absolventy, kteří chtějí získat pracovní zkušenosti. Vzhledem k časovému omezení úvazku je možnost po dobu jeho trvání nabídnout jednoduché ubytování přímo na zámku. Podrobnosti […]
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, příspěvková organizace Pardubického kraje, vyhlašuje pro pozici archeolog. Více informací najdete pod tímto odkazem.
Muzeum Náchodska vypisuje výběrové řízení na pozici archeolog/archeoložka. Více informací najdete pod tímto odkazem.